Wymiana międzynarodowa

Aktualności z WYMIANY - 2018.11.05-10

W dniu 5 listopada rozpoczął się następny etap wymiany międzynarodowej.

W progi naszej szkoły zawitali uczniowie i nauczyciele Rieczyckiej Średniej Szkoły Ogólnokształcącej z Federacji Rosyjskiej. Gości powitaliśmy kulinarnymi warsztatami integracyjnymi pt. „Kuchnia kresowa – to, co nas łączy”. Zajęcia poprowadził p. Marcin Kondratowicz, specjalista od kartaczy – potrawy regionalnej popularnej na Suwalszczyźnie i Podlasiu. Podczas wspólnego gotowania uczniowie naszej szkoły oraz przybyli goście uczyli się, jak przygotować tą smaczną i sycącą potrawę. Warsztaty zwieńczyła wspólna biesiada przy dźwiękach polskiej i rosyjskiej muzyki.

p. Wioletta Sztark

Następnie goście przeszli do sali informatycznej. Oto relacja:

Dziś (5.11.2018) w czasie otwartej lekcji informatyki odwiedzili nas Rosjanie i razem bawiliśmy się za pomocą quizów online. Pytania z matematyki nie były problemem - wyniki mnożenia i innych działań w każdym języku świata dają te same wyniki 🙂

Wspólną zabawę zakończyliśmy quizem dwujęzycznym dotyczącym bezpiecznej pracy z komputerem podłączonym do internetu - jak się okazało, i nasi uczniowie, i goście mieli dużą wiedzę na temat zabezpieczeń, mocnych haseł i zagrożeń wynikających z dostępu do sieci.

Zwieńczeniem zajęć było przygotowanie dyplomów dla naszych gości, które miały zostać wręczone na apelu podsumowującym Ich wizytę.

Lekcję przeprowadzili:
n-l matematyki - p. Mariusz Pachnik (autor zdjęć)
i n-l informatyki - p. Marzena Lesińska-Wardawy (autorka wpisu)

Warsztaty ceramiczne - 2-18.11.06

W ramach prezentacji naszej partnerskiej szkoły, to już pewna tradycja, mogliśmy doświadczyć dużej zręczności manualnej wychowanków młodzieży Rieczyckiej Średniej Szkoły Ogólnokształcącej, w czasie wspólnych, z naszą młodzieżą, warsztatów lepienia przedmiotów użytkowych z gliny. Młodzież popisała się inwencją twórczą w zakresie designu, który wybiegał ponad podstawowe cechy przedmiotu, co niejednokrotnie budziło uśmiech i wpływało na dobry nastrój warsztatów.

p. Barbara Mamcarz

Dzień 7.11.2018 był bardzo bogaty w wycieczki dla gości z Rosji i grupy uczniów naszej szkoły oraz nauczycieli, którzy zwiedzili m. in. ZOO, Stare Miasto, centrum, a wieczorem udali się do Teatru ROMA, by obejrzeć ,,Pilotów”.

„Piloci” to pełna emocji musicalowa opowieść o miłości brutalnie przerwanej przez II wojnę światową. Wielkie uczucie łączące Jana, młodego polskiego pilota wojskowego i Ninę, warszawską aktorkę kabaretową i piosenkarkę, rozgrywa się na tle wydarzeń historycznych lat 30. i 40. ubiegłego wieku, przede wszystkim Bitwy o Anglię, w której doniosłą rolę odegrali polscy piloci.

W realizacji tego musicalu wzięło udział 60 aktorów, wokalistów i tancerzy, dla których uszyto łącznie 500 kostiumów. Na scenie nie zabrakło też widowiskowej scenografii i rekwizytów, w tym samolotu myśliwskiego Hawker Hurricane Mk I o wymiarach zbliżonych do rzeczywistych. Reżyser zadbał również o efekty specjalne dla widzów, którzy po niespodziewanym, nagłym wybuchu poczuli się tak, jakby byli na polu walki.

p. Krystyna Choińska, autorka wpisu i zdjęć

Jedną z dzisiejszych (7.11.2018) atrakcji, którą zaplanowaliśmy dla gości z Rosji, była wycieczka do ZOO. Zazwyczaj jesienną porą zwierzęta szykują się do zimowego snu, mimo to jeszcze wiele z nich udało się nam spotkać. Oglądaliśmy ptaki, słonie, żyrafy, ryby, małpy, gady, egzotyczne koty, żubry, surykatki i inne. Chyba największe wrażenie zrobił niedźwiedź polarny, który rozpoczął niewinną zabawę z kołem, a później rzucał nim w ludzi. Dzięki ochronnej siatce i zachowaniu bezpiecznej odległości, nikt nie ucierpiał.

Kilka fotek

p. Krystyna Choińska

W czwartek (8.11.2018r.) zaprosiliśmy naszych gości z Rosji do zwiedzenia muzeum POLIN. Jest ono nowoczesną instytucją kultury – muzeum historycznym ukazującym 1000 lat dziejów polskich Żydów. Jest też miejscem spotkań i dialogu tych wszystkich, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską, którzy z polsko-żydowskiej historii chcą wyciągnąć wnioski na przyszłość, którzy chcą zmierzyć się ze stereotypami i stawić czoła współczesnym zagrożeniom, takim jak ksenofobia i nacjonalistyczne uprzedzenia. Służąc ideom otwartości, tolerancji i prawdy Muzeum Polin przyczynia się do wzajemnego zrozumienia i szacunku wśród Polaków i Żydów.

Przejdź do minigalerii wydarzeń

p. Krystyna Choińska

100 lat Niepodległej oczami uczniów Szkoły Podstawowej nr 374 im. gen. Piotra Szembeka

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę odbyły się w naszej szkole w dniu 9 listopada 2018 r. Świętowanie rozpoczęliśmy akcją typu Flash Mob dla społeczności lokalnej. Nasz biało- czerwony występ miał miejsce na Placu Szembeka. Zobacz minigalerię.

O godzinie 11:11 cała społeczność szkoły zebrana w sali gimnastycznej odśpiewała cztery zwrotki Hymnu Polski.

Zaraz potem polonezem rozpoczął się Bal Niepodległościowy, w czasie którego przypomnieliśmy sobie ważne fakty z historii Polski, wysłuchaliśmy pieśni patriotycznych przygotowanych przez chór szkolny, obejrzeliśmy mini-przedstawienie, którego bohaterem był nasz patron – gen. Piotr Szembek. Bawiliśmy się również przy muzyce tanecznej z początku XX wieku oraz przeprowadziliśmy cieszący się wielkim zainteresowaniem konkurs kostiumowy „Słynne Polki i Polacy”. Bal zakończył się tańcem narodowym - krakowiakiem. Galeria

W tym dniu towarzyszyli nam w obchodach szczególnie ważnej rocznicy nasi goście z wymiany międzynarodowej.

 

Sobota 10 listopada była dniem pożegnań - nasi goście w dwóch turach odjeżdżali na lotnisko i wracali do swoich domów. Nie obyło się bez łez i serdecznych uścisków.

Dziękujemy za wizytę!Szanowni Rodzice, drodzy Uczniowie,

zawiadamiamy o otrzymanym przez Szkołę Podstawową nr 374 im. gen. Piotra Szembeka w Warszawie dofinansowaniu przedsięwzięcia na rzecz dialogu i porozumienia "Polsko -Rosyjska Wymiana Młodzieży 2018" otrzymanego w ramach konkursu ogłoszonego przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Zawiadomienie_dialog

Do wyjazdu w dniach 3-10 maja br. przygotowuje się delegacja uczniów i nauczycieli.

Warszawa, dnia 17 kwietnia 2018 r.


Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!

Od 2016 roku nasza szkoła – Szkoła Podstawowa nr 374 im. gen. Piotra Szembeka w Warszawie (do 31 sierpnia br. Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 22 im. gen. Piotra Szembeka w Warszawie) - prowadzi współpracę z Rieczycką Szkołą Ogólnokształcącą z Federacji Rosyjskiej w zakresie edukacji. W kwietniu otrzymaliśmy dofinansowanie z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia na zorganizowanie wymiany młodzieżowej między uczniami naszej szkoły i wspomnianej szkoły rosyjskiej. W maju br., 10 uczniów naszej szkoły na zaproszenie strony rosyjskiej uczestniczyło w Wymianie Młodzieżowej Rosja-Polska-Serbia. Spotkanie stało na bardzo wysokim poziomie organizacyjnym, a w jego przygotowanie była zaangażowana cała społeczność lokalna na czele z Panią Wójt Galiną Golinkową.

W dniach 16-23 października br. w progach naszej szkoły będziemy gościć 8 uczniów i 2 nauczycieli (w tym dyrektora szkoły) z Rieczyckiej Szkoły Ogólnokształcącej. W tym czasie chcielibyśmy pokazać naszym Gościom Szkołę, Małą Ojczyznę, stolicę Warszawę i Polskę z jak najlepszej strony.

Michał Warych - nauczyciel języka rosyjskiego


 


POLSKO-ROSYJSKA WYMIANA MŁODZIEŻY

Wszystkim zaangażowanym w organizację wymiany młodzieży serdecznie dziękujemy!
Szczególne słowa podziękowania kierujemy do:
- Rodziców za opiekę nad uczniami z Rosji;
- Pani Katarzyny Hardeckiej oraz Agnieszce Michalskiej - Bultrowicz za pomoc w rozliczeniu projektu;
- Zarządu CH Szembeka za zorganizowanie czasu wolnego;
- Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury za wsparcie logistyczne.

BEZ PAŃSTWA UDZIAŁU TO WIELKIE ŚWIĘTO MŁODZIEŻY NIE BYŁOBY MOŻLIWE.

DZIĘKUJEMY!!! СПАСИБО!!!


Warszawa – Gżel: budowanie mostów, a nie murów

Wizyta gości - 16-22 października 2017

Bywa tak, że w tym samym czasie zbiegają się ze sobą różne uroczystości. Historia zna takie przypadki. Ot, chociażby w tym samym dniu - 22 lipca 1955 roku - oddano w Warszawie do użytku Pałac Kultury i Nauki oraz Stadion Dziesięciolecia. Były to imprezy na tyle ważne, że władza ludowa nie mogła zdecydować się, na którą pójść. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w dniach 16-22 października br. Wprawdzie nie dokonano w tym czasie uroczystego otwarcia budowli pokroju Pałacu Kultury i Nauki, jednak odbyły się w powyższym terminie dwa ważne wydarzenia – w Soczi XIX Międzynarodowy Festiwal Młodzieży i Studentów, a w Warszawie II Etap Wymiany Młodzieżowej Uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 374 w Warszawie oraz z Rieczyckiej Średniej Szkoły Ogólnokształcącej położonej w gminie Gżel, w Federacji Rosyjskiej. Oba wydarzenia, chociaż różniły się zasadniczo skalą, miały za zadanie pokazać, że Przyjaźń, Miłość i Tolerancja między Narodami z różnych krajów nie jest niczym nadzwyczajnym i może istnieć niezależnie od sytuacji, która nas otacza.

Dzień 1

Pogoda w weekend poprzedzający przyjazd naszych Przyjaciół z Gżelu przyprawiała wszystkich o ból głowy. Na dworze było szaro i ponuro, a w powietrzu unosił się zapach jesiennego deszczu z nutką rozkładających się liści. Liczyliśmy po cichu na coś zgoła innego. Wszak powszechnie wiadomo, że duża ilość promieni słonecznych, nawet tych jesiennych, uprzyjemnia każdy wyjazd. A nikt z nas nie ukrywał, że zależało nam na tym, aby wymiana udała się pod każdym względem. I śmiało możemy powiedzieć, że Niebiosa spisały się na „5 z plusem”. Warszawskie lotnisko im. F. Chopina przywitało naszych Gości tak wyśmienitymi warunkami atmosferycznymi, że samolot rosyjskich linii lotniczych Aerofłot (Suchoj Superjet 100) wylądował 15 minut przed czasem.

Kontrola paszportowa odbyła się bardzo sprawnie i dzięki logistycznemu wsparciu Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie już o godzinie 13 witaliśmy rosyjską delegację pod szkołą. Chwil wzruszeń było co niemiara. Ostatni raz widzieliśmy się w Gżelu na początku maja i bardzo się wtedy zaprzyjaźniliśmy, dlatego przy samym wejściu do szkoły wpadliśmy sobie w ramiona, ciesząc się, że najbliższe 7 dni spędzimy w swoim towarzystwie.

Po przywitaniu przez uczniów i nauczycieli nastąpiło przywitanie w kuchni, gdzie uczestnicy wymiany mogli zjeść długo wyczekiwany obiad, który miał dodać sił przed zabawami integracyjnymi oraz wkopaniem sadzonek drzew, które za 20, 30 lat, jak już podrosną, będą naocznymi świadkami umacniającej się przyjaźni między uczniami z Polski oraz Rosji. Dzień w szkole zakończyło spotkanie z Rodzicami, u których rosyjscy uczniowie będą mieszkać. Wszyscy mieli nadzieję na mocny sen, gdyż we wtorek planowana jest doniosła uroczystość – pasowanie na ucznia szkoły podstawowej połączone z przyjęciem uczniów z Gżelu w poczet społeczności szkolnej.

Galerie z dnia 16 października:
Album: 2017.10.16 - goście

Album - witamy gości - 2017.10.16

Album: Portrety - 2017.10.16

Dzień 2

17 października 2017 roku Szkoła Podstawowa nr 374 w Warszawie była prawdopodobnie jedynym miejscem na mapie Warszawy, a może nawet i całej Polski, gdzie odegrano hymny państwowe Polski oraz Rosji jeden po drugim. O podniosłym charakterze uroczystości świadczyły także odświętne stroje uczniów i nauczycieli. W końcu nie na co dzień pierwszoklasiści przysięgają być wzorowymi uczniami, a chyba jeszcze rzadziej uczniowie z innych państw przyjmowani są w poczet społeczności szkolnej. Dopisali również zaproszenie Goście – wsparcia udzielili nam Zastępca Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe Pan Jarosław Karcz, pracownicy Dzielnicowego Wydziału Oświaty i Wychowania, Prezes Zarządu Centrum Handlowego Szembeka Pan Mirosław Sztyber oraz licznie przybyli Rodzice. Po części oficjalnej ruszyliśmy na pierwszy „podbój” miasta. Na początek za cel obraliśmy perełkę architektoniczną Warszawy, jaką bez wątpienia jest Pałac w Wilanowie. Wzniesiony pod koniec XVII wieku na potrzeby króla Jana III Sobieskiego obiekt, mieści dziś w sobie nie tylko bogato wyposażone muzeum, lecz organizuje również różnego rodzaju imprezy dla uczniów. Nam udało załapać się na warsztaty kulinarne. Nie były to jednak zwykłe warsztaty - dzięki uprzejmości i wiedzy pracujących tam kucharzy przenieśliśmy się w świat kuchni sprzed ponad 300 lat. Do dyspozycji uczniów były takie produkty, jak pasternak, płoć, dynia, topinambur, grzyby, ocet wiśniowy czy miód. Zadanie polsko-rosyjskiej reprezentacji polegało na przygotowaniu zupy i drugiego dania. Mimo pewnych barier językowych uczestnicy warsztatów mogli się przekonać, że niuanse językowe w lokalu gastronomicznym nie są aż tak bardzo istotne, a zdecydowanie bardziej liczy się umiejętność sprawnego krojenia, szatkowania czy obierania, z czym nasza młodzież poradziła sobie znakomicie. Zajęcia trwały ponad 2 godziny, a na koniec wszyscy mogli skosztować efektów swojej pracy.

Po zjedzeniu drugiego obiadu (pierwszy był w szkole) nikt raczej nie myślał o następnych posiłkach. Jeżeli już, to o strawie duchowej, bo kolejny punkt programu przewidywał wizytę w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury, instytucji, która udziela profesjonalnego wsparcia metodycznego szkołom, w których odbywa się nauczanie języka rosyjskiego, a także organizuje imprezy kulturalne. Jak wielkie było nasze zaskoczenie, kiedy po przekroczeniu drzwi wejściowych do budynku przy ul. Belwederskiej 25 czekały na nas 4 ogromne torty oraz ciepłe napoje. Mimo pełnych brzuchów każdy uczestnik wymiany skusił się na kawałek słodkości, po czym Dyrektor Ośrodka – dr Igor Zhukovskii – opowiedział zebranym o działalności kierowanej przez niego Instytucji oraz o ciekawej ofercie edukacyjnej dla uczniów szkół podstawowych. Jesteśmy pewni, że jeszcze nie jeden raz wybierzemy się odwiedzić gościnne progi RONiK-u.

Najedzeni i szczęśliwi wróciliśmy pod szkołę, gdzie czekali już Rodzice. Oficjalna część dnia dobiegła końca, ale ta nieoficjalna, tak podejrzewamy, dopiero się zaczęła. Niech jednak zostanie to słodką tajemnicą Uczniów oraz Rodziców!!!!

Galerie dotyczące dnia 17 października:

Album: 2017.10.17 - goście

Album: Ślubowanie cz.3 - 2017.10.17

Album: Pasowanie - 2017.10.17

Album: Ślubowanie - 2017.10.17

 

Dzień 3

Środę można nazwać bez cienia nadużycia Dniem Teatru przez wielkie „T”. Po zameldowaniu się w Szkole uczniowie uczestniczyli w Performancie przygotowanym przez Stowarzyszenie Upowszechniania Inicjatyw Kulturalnych Sztuka Nowa, a wyreżyserowanym przez Pana Dawida Żakowskiego, który po występie aktorów przeprowadził warsztaty sztuki aktorskiej dla uczestników wymiany. Jesteśmy pewni, że niektóre ćwiczenia pozostaną w umysłach uczniów na zawsze i będą przez nich wykorzystane na co dzień, gdyż proza życia powszedniego zmusza nas do tego, aby prawie na każdym kroku odgrywać przeróżne role.

Kolejnym punktem programu była prezentacja naszej partnerskiej szkoły - Rieczyckiej Średniej Szkoły Ogólnokształcącej. Do polskich uczniów zwróciła się Dyrektor – Pani Natalia Griebiennikowa, która opowiedziała o tym, jak wygląda kierowana przez nią placówka, a ponadto przekazała na ręce Dyrektor SP nr 374 – Pani Lilli Foty-Giedz – mnóstwo słodyczy, pamiątkowy album o Moskwie oraz listy od rosyjskich uczniów. Pokaz dopełnili rosyjscy uczniowie, którzy zaprezentowali tańce oraz pieśni ludowe Gżelu, a także sposoby lepienia przedmiotów z gliny. To właśnie warsztaty z lepienia cieszyły się chyba największą popularnością, szczególnie wśród uczniów klasy 4, o czym świadczyć może fakt, że przywieziona z Gżelu glina bardzo szybko się skończyła.

Następnymi punktami środowego programu był spacer po warszawskim Starym Mieście oraz spektakl pt. „Romeo i Julia” w Teatrze Buffo. Podczas spaceru Krakowskim Przedmieściem czy po terenie kampusu UW uwagę uczniów zwróciły w szczególności ławeczki Chopina, z których wydobywa się muzyka znanego na całym świecie polskiego kompozytora, którego serce znajduje się w jednej z kolumn Kościoła św. Krzyża, a także ponad dwustuletni korkowiec amurski będący jedynym w swoim rodzaju pomnikiem przyrody Uniwersytetu Warszawskiego… i oczywiście pomnik Wiecznego Studenta znajdujący się przed gmachem Starego BUW-u. Z kolei w Teatrze Buffo nic nas nie powinno zdziwić, nawet woda lejącą się strumieniami ze sceny wprost na widzów, w końcu jego Dyrektorem jest znany z niekonwencjonalnych koncepcji Pan Janusz Józefowicz. Zachęcamy wszystkich do zobaczenia na własne oczy „Romea i Julii” w 3D – gwarantowane są niezapomniane wrażenia.

I tak oto na ulicach Warszawy zapadł zmrok i nadszedł czas, aby powolnym, acz pewnym krokiem, wyruszyć do domów rodzinnych na zasłużoną kolację lub jak kto woli УЖИН.

Galerie dotyczące dnia 18 października:

Album: 2017.10.18 - goście

Album: Warsztaty teatralne - 2017.10.18

Album: Pokaz gości z Gżelu - 2017.10.18

Dzień 4

Był to chyba najbardziej skomplikowany dzień, jeśli chodzi o wielość i zakres wrażeń, bodźców, uczuć. Ciężko bowiem jest znaleźć wspólny mianownik tematyczny uczestniczenia w lekcjach z gimnazjalistami, dla Sejmu, zawodów taneczno-sportowych, doświadczeń chemicznych i wieczorku poetyckiego. To coś takiego, co można chyba porównać do reakcji łańcuchowego rozszczepienia jąder uranu i plutonu, z tym wyjątkiem, że ten „wybuch” rodzi pozytywne skutki, a ewentualny zamęt można szybko uporządkować. Ale po kolei. W pierwszej kolejności uczestnicy wymiany udali się do Sejmu RP, korzystając z zaproszenia Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Poza przewodnikiem towarzyszyli nam – Ireneusz Skubis – Marszałek Stowarzyszenia Parlamentarzystów Polskich oraz Stanisław Brzózka – Dyrektor Biura Klubu Parlamentarnego PSL, którzy uzupełniali opowieści przewodnika swoimi spostrzeżeniami z punktu widzenia pragmatyków. A pytań kuluarowych i pozakuluarowych było mnóstwo. Uczniowie pytali się o detale pracy posłów, o to, jak często występują przed kamerami, ile czasu spędzają przy Wiejskiej, do czego służy Laska Marszałkowska. Weszliśmy także na salę obrad, a na pytanie polskich uczniów, czy można kiedyś wziąć udział w obradach, padła odpowiedź, że oczywiście. Widać było, że część uczestników wymiany do tego stopnia zainteresowała praca parlamentarzysty, że chyba co poniektórzy zdecydują się w przyszłości wystartować w wyborach do Sejmu RP albo do Dumy Państwowej FR. Trzymamy kciuki!!!

Z ulicy Wiejskiej, mijając po drodze rejon domków fińskich, doszliśmy do przystanku Na Rozdrożu, z którego szybko przemknęliśmy do szkoły, gdyż tam czekał już na nas grill, a także zawody taneczne i sportowe. Rosyjscy uczniowie z sukcesami uczyli polskich kolegów, jak tańczyć Kalinkę, a następnie odbył się mecz nietypowej siatkówki, w którym górą była ekipa z Boremlowskiej, wygrywając 6:4. Podejrzewamy, że Sborna Rosji z Gżelu będzie chciała wziąć odwet w trakcie planowanej rewizyty w maju 2018 roku ?
Następnie uczniowie brali udział w doświadczeniach chemicznych, a zwieńczeniem dnia był Wieczorek Poetycki. W tym momencie nie wypada nie zrobić przerwy. Wydarzenie, którego byliśmy świadkami, na bardzo długo pozostanie w pamięci wszystkich. Starannie wybrana poezja polskich i rosyjskich poetów, nastrojowa muzyka, wystrój sali, perfekcyjne przygotowanie uczestników, towarzyszące emocje - to wszystko doprowadzało do huśtawki nastrojów. Łzy, śmiech, refleksja, radość przeplatały się ze sobą przez ponad 2 godziny i chyba nie było osoby, która bezrefleksyjnie wróciłaby po tym wszystkim do domu. Była to prawdziwa lekcja niewymuszonej MIŁOŚCI i PRZYJAŹNI! Niskie pokłony dla wybitnej polonistki, poetki, aktorki Pani Krystyny Choińskiej, która potrafiła przenieść uczestników Wieczorku w zupełnie inny wymiar. Dziękujemy!!!

Galerie do wydarzeń z dnia 19 października:

Album: Warsztaty przyrodnicze - 2017.10.19

Album: 2017.10.19 - goście

Album: Goście, goście - grill - 2017.10.19

Album: Warsztaty przyrodnicze cz.2. - 2017.10.19

Album: Wieczór poezji - 2017.10.19

Dzień 5

Jest piątek, niby koniec tygodnia, a wymiana Warszawa-Gżel 2017 nie zwalnia tempa. Dzisiaj przed nami Centrum Nauki Kopernik. Co można zobaczyć w środku, to chyba wszyscy wiedzą. Właśnie tam przez ponad 3 godziny uczniowie z Polski i Rosji „bawili się”, korzystając ze współczesnych i nie tylko zdobyczy cywilizacyjnych. Na pewno była to lekcja fizyki, która pozostanie na długo w pamięci. Uczniowie pewnie za chwilę dodaliby, że co to za lekcja, na której nie można załapać się ani na „piątkę” ani na „jedynkę”, ale należy pamiętać, że oceny są tylko wypadkową pewnych reakcji neurologicznych organizmów uczniów, a prawdziwej wiedzy i umiejętności nie można zmierzyć w skali od 1 do 6.

Po powrocie do szkoły nastąpił kolejny element symboliczny – uczniowie wykonali mural, będący ponownym potwierdzeniem istnienia Klubu Przyjaźni Słowiańskiej. Tych symboli już się trochę nazbierało – drzewo w Rosji, drzewo w Polsce, mural w Polsce. Chętnych prosimy o zgłaszanie następnych pomysłów.

Dzień zakończyła wystrzałowa dyskoteka poprowadzona przez katechetę – Pana Pawła Salacha, który w wolnym czasie prowadzi imprezy o charakterze masowym, a o tym, że jest profesjonalistą w tym zakresie, poświadczyć może około 100 osób, które bawiły się do późnych godzin wieczorowych przy współczesnych przebojach.

20 października: Album: 2017.10.20 - goście

Dzień 6 i 7

W sobotę w godzinach porannych mało kto zdawał sobie sprawę z faktu, że w niedzielę 22 października grupa młodzieży z Gżelu będzie musiała wrócić do swojej Ojczyzny. Pierwsze symptomy wykazała jednak pogoda. O ile przez cały tydzień towarzyszyło nam Słońce, to w sobotę niebo jakby płakało, dając znak, że wszystko co dobre, szybko się kończy. W sobotę dzięki uprzejmości Centrum Handlowego Szembeka mieliśmy typowo weekendową rozrywkę. Na początku kino, potem nauka gry w bilard, trochę jedzenia typu „fastfood” i na koniec wieża widokowa w Pałacu Kultury i Nauki, z której jednak za wiele nie było widać. A szkoda… Popołudnie i wieczór uczniowie z Rosji spędzili na zakupach oraz pakowaniu się, bo w niedzielę rano czekał ich wylot do Moskwy.

W niedzielę o 7:00 rano nie żegnaliśmy się z naszymi Przyjaciółmi z Gżelu, powiedzieliśmy do siebie nawzajem: DO ZOBACZENIA NIEBAWEM!!! Wizyta była niezwykle udana, ale na refleksje i komentarze przyjdzie jeszcze czas, bo póki co wszyscy żyją jeszcze tym, co działo się od 16 do 22 października.

W kontekście naszej wymiany sprawdziły się chyba słowa, które wygłosił Dyrektor Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie – dr Igor Zhukovskii, który powiedział: „Jeśli są dwie strony i jedna z nich chce wybudować most, a druga mur, to zawsze powstanie mur. Jeśli są dwie strony i obie chcą wybudować mur, to też w takim przypadku powstanie mur. Natomiast, jeśli są dwie strony i obie chcą wybudować most, to zawsze powstanie MOST.” W przypadku relacji pomiędzy Szkołą Podstawową nr 374 w Warszawie i Rieczycką Średnią Szkołą Ogólnokształcącą widoczna jest chęć budowania mostu, można powiedzieć nawet, że ten most już powstał, a teraz jest on upiększany, dekorowany.

21 października: Album: 2017.10.21 - goście

Musimy jednak pamiętać, że budowa tego „MOSTU” nie odbyłaby się bez wsparcia Przyjaciół naszej Szkoły. Dlatego też składamy wyrazy wdzięczności:

  • Rodzicom uczniów z Polski oraz Rosji za przyjęcie pod swoim dachem uczestników wymiany;
  • Uczniom, Nauczycielom oraz Pracownikom Szkoły za czas oraz energię zainwestowane w organizację wymiany;
  • Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia za udzielenie dofinansowania, bez którego ta wymiana nie byłaby możliwa, a w szczególności Panu Robertowi Śmigielskiemu, który na każdym etapie udzielał cennych wskazówek i wsparcia;
  • Burmistrzowi Dzielnicy Praga-Południe za udzielenie wsparcia finansowego;
  • Centrum Handlowemu Szembeka za zorganizowanie dla uczestników wymiany czasu wolnego;
  • Rosyjskiemu Ośrodkowi Nauki i Kultury w Warszawie za udzielenie wsparcia logistycznego;
  • Klubowi Parlamentarnemu Polskiego Stronnictwa Ludowego za zaproszenie uczestników wymiany do Sejmu RP.

Bez Państwa pomocy to międzynarodowe wydarzenie nie odbyłoby się!!!!

DZIĘKUJEMY!!!!! СПАСИБО!!!!!

p. Michał Warych
nauczyciel j. rosyjskiego w Szkole Podstawowej nr 374

Warszawa, dnia 23 października 2017

 


Wzmianki o wymianie - w mediach tj. na stronie urzędu dzielnicy:
http://www.pragapld.waw.pl/polsko-rosyjska-wymiana-m%C5%82odzie%C5%BCy-w-szkole-przy-ul.-boremlowskiej.html#start


Wymiana młodzieżowa
Polska – Rosja – Serbia 2017 r.

(relacja z 2 – 5 maja 2017 r.)

20170503sportgrzel002W terminie od 2 do 10 maja 2017 r. uczniowie naszej szkoły wraz z Panią Dyrektor Lillą Fotą-Giedz oraz nauczycielem języka rosyjskiego – p. Michałem Warychem i nauczycielem matematyki – p. Eweliną Oszkiel biorą udział w międzynarodowej wymianie młodzieżowej Polska – Rosja – Serbia. W związku z tym chcielibyśmy na bieżąco podzielić się wrażeniami z ekskursji.

Dzień I (2.05.2017r.)

20170502grzel024…droga na lotnisko Chopina w Warszawie przebiegła spokojnie, bez żadnych zakłóceń. Wszyscy w napięciu myśleliśmy o 1 300 km drogi, która była przed nami. Napięcie spokojnie obniżało się, kiedy uśmiechnięta załoga samolotu zmierzającego do Moskwy powiedziała do nas «Здравствуйте», co oznacza „Dzień dobry”. O godzinie 9:45 pilot ogłosił, że samolot zaczyna kołowanie oraz że jest gotowy do startu. Niezmiernie zdziwiła nas, a zarazem ucieszyła informacja podana przez kapitana samolotu, iż na lotnisku Szeriemietiewo w Moskwie wylądujemy prawie 30 minut przed czasem. Na lotnisku w Moskwie nie obyło się bez przygód. Roztargniony Kuba z kl. 2b nie zauważył swojej walizki, przez co w największym porcie lotniczym Rosji spędziliśmy trochę więcej czasu niż zaplanowaliśmy. W terminalu D czekała już na nas delegacja nauczycieli rosyjskich, z którymi udaliśmy się w ostatni odcinek pierwszego etapu naszej przygody. Poruszając się na zmianę raz pociągiem, innym razem metrem dotarliśmy w końcu do Gżela, gdzie czekały już na nas rodziny, w których domach mieliśmy zamieszkać. 20170503gzel006Dyrektor rosyjskiej szkoły Natalia Griebiennikowa przedstawiła swoich uczniów i powiedziała, kto z kim ma pojechać. Przywitanie było bardzo serdeczne - przyjacielskie podejście naszych rosyjskich Przyjaciół było dla nas bardzo pozytywnym zaskoczeniem. W ich domach czekało na nas pyszne jedzenie, które po długiej podróży i w nowym klimacie smakowało wyjątkowo. Dzień chylił się ku końcowi. Z niecierpliwością czekaliśmy tylko na to, co nam się przyśni w nowym miejscu…

Przejdź do galerii: tutaj

Dzień II (3.05.2017r.)

20170502grzel009Po pierwszej nocy spędzonej w rosyjskich domach udaliśmy się z naszymi nowymi koleżankami i kolegami na lekcje do ich szkoły. Pani Dyrektor podczas szkolnego apelu poinformowała Nas o planach na najbliższe dni. Następnie zwiedziliśmy szkolne muzeum oraz obejrzeliśmy wystawę prac uczniów. Po obiedzie w szkolnej stołówce odbyły się warsztaty, podczas których założyliśmy wspólnie Klub Słowiańskiej Przyjaźni, wybraliśmy prezydenta strony polskiej, rosyjskiej i serbskiej oraz narysowaliśmy loga związane z hasłem PRZYJAŹŃ. 20170503sportgrzel042Na podsumowanie i uczczenie założenia klubu zaśpiewaliśmy wspólnie rosyjską piosenkę pt. Słoneczny krąg. Po warsztatach odbyły się próby do obchodów Dnia Zwycięstwa obchodzonego w szkole 5 maja 2017r. Po lekcjach udaliśmy się do domów, a o godzinie 18:00 wróciliśmy do szkoły na szkolną dyskotekę, podczas której bawiliśmy się przy rosyjskiej muzyce młodzieżowej z łatwością wpadającej w ucho.

Zajrzyj do małej galerii

Przejdź do galerii: tutaj

20170502grzel013Dzień III (4.05.2017r.)

Trzeci dzień rozpoczął się od ścieżki zdrowia i odwiedzenia Świętego Źródła. Po tak zdrowo rozpoczętym dniu, wróciliśmy do budynku szkoły na koncert klas 7-11, podczas którego wystąpił uczeń naszej szkoły – Maciej Sepioło z kl. 1a oraz nauczyciel języka rosyjskiego p. Warych. Uczeń serbskiej muzycznej szkoły imponująco zagrał na fortepianie skomponowane przez siebie utwory, a po stronie rosyjskiej wystąpił młodzieżowy chór z domu kultury. Po koncercie wzięliśmy udział w warsztatach garncarskich, w trakcie których wykonywaliśmy ozdoby na dzbankach, robiliśmy garnki na kole garncarskim oraz rysowaliśmy farbami symbole narodowe. Po zajęciach udaliśmy się do rodzin, aby zatopić się w atmosferę domu rosyjskiego.

Dzień IV – Szkolne obchody Dnia Zwycięstwa (5.05.2017r.)

20170504grzel073Ten uroczysty dzień rozpoczął się od lekcji męstwo o żołnierzach z regionu ramińskiego, którzy wzięli udział w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Po lekcji spacerem udaliśmy się na spotkanie z panią Galiną Golinkową – wójtem gminy Gżel. Spotkanie to owocowało w wiele interesujących opowieści pani wójt o jej gminie. Natomiast z naszej strony padło wiele pytań dotyczących jej pracy oraz systemu edukacji w Rosji. Zadowoleni ze spotkania (gdyż pani wójt podarowała nam przepyszne czekolady ?) wróciliśmy w mury naszej partnerskiej szkoły, gdyż tam wielkimi krokami zbliżały się obchody Dnia Zwycięstwa. Na boisku szkolnym zebrali się wszyscy uczniowie, w tym również Ci uczęszczający do okolicznych szkół, Weterani Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, władze rejonu i mieszkańcy Grzela. 20170504grzel074Na czele z dyrektorami polskiej, rosyjskiej i serbskiej szkoły przeszliśmy w marszu pamięci dookoła szkoły, śpiewając przy tym rosyjskie pieśni narodowe. Kolejnym punktem programu było wygłoszenie przemówień dyrektorów partnerskich szkół. Po części oficjalnej nadeszła pora na Flash Mob – Tańce różnych narodów. My zatańczyliśmy poloneza, który został nagrodzony gromkimi brawami. Po uroczystości na boisku szkolnym miał miejsce koncert przy herbacie i ciasteczku na cześć Weteranów. Po południu spędziliśmy czas wspólnie z rosyjskimi rodzinami.

Poniżej chcielibyśmy przytoczyć wypowiedź Anieli Bultrowicz z kl. 2b po drugim dniu pobytu.

Przekraczając próg szkoły czuliśmy się co najmniej nieswojo. Wystraszeni, z szeroko otwartymi oczami plątaliśmy się po szkole. Z każdą chwilą niepokój ustępował i na apelu byliśmy całkowicie rozluźnieni. W momencie, w którym przedstawiano, czuliśmy dumę i lekkie zawstydzenie. Na lekcjach byliśmy niestety rozdzieleni, ale mimo tego bardzo podobała nam się atmosfera tam panująca. Byliśmy pod wrażeniem wielkości szkoły – z racji tego, że nasza jest stosunkowo mała, wydawało nam się, że łatwo się zgubimy. Wywarło na nas ogromne wrażenie założenie Klubu Przyjaźni, ponieważ mogliśmy poznać się bliżej z naszymi przyjaciółmi z Serbii i Rosji. Już teraz bardzo się z nimi zżyliśmy.

Przejdź do strony ze zdjęciami z Gżela: tutaj

https://www.youtube.com/watch?v=stibMRHOrfE&feature=youtu.be

CDN.

p. Ewelina Oszkiel

(relacja z 6 – 9 maja 2017 r.)

6 maja 2017r.

Dzień kolejny zaczynamy jak zwykle w swoich „rodzinach zastępczych”, rozsianych na terenie całej gminy Gżel, a nauczyciele… no właśnie, nikt nie pochylił się w relacjach z naszego pobytu nad losem 3 dzielnych opiekunów, którzy codziennie, gdy tylko kur zapiał, wstawali, by pokonać odcinek ok. 40 kilometrów ze swojego hotelu do nas. Na szczęście dzięki gospodarzom, a raczej jednemu z gospodarzy, ojcu uczennicy Rieczyckiej Szkoły, który jest właścicielem firmy przewozowej, przemieszczali się taksówkami z bardzo gustownymi firankami ?

Aż się nie chce wierzyć, że jesteśmy już na półmetku. Dziś dzień, który wyda owoce za parę lat – dzień zakładania Sadu Przyjaźni. Zaopatrzeni w sadzonki i niezbędnik każdego ogrodnika, zmierzamy na tyły szkoły, gdzie uczymy się podstaw sadownictwa. Niestety niedoświadczeni w posługiwaniu się szpadlem, zostajemy zawstydzeni przez naszą Panią Dyrektor, która dając przykład instruuje każdego po kolei, jak należy go trzymać i wbijać w grunt. Parę minut posługiwania się tym na pierwszy rzut oka nieskomplikowanym przedmiotem i dochodzimy do wniosku, że trzeba się wytrwalej uczyć, a jednocześnie szanować pracę tych, którzy na co dzień muszą w pocie czoła zmagać się z przeciwnikiem w postaci skorupy ziemskiej.

Drzewka zasadzone, zdjęcia wykonane, koleżanki i koledzy z Rosji i Serbii również uśmiechnięci od ucha do ucha. Jeszcze parę sprawunków w szkole, długie dyskusje na palące tematy i w końcu czas wolny, bo za parę godzin znów mamy spotkać się na boisku szkolnym na dyskotece i ognisku.

Parę godzin później….

Najedzeni, w związku z czym zadowoleni, aczkolwiek ze względów atmosferycznych niepewni dyskoteki, zjawiamy się na boisku szkoły, w której czujemy się jak u siebie. Rozstawiony przed budynkiem sprzęt i kręcące się coraz to większe grupki dawały nadzieję na to, że jednak dyskoteka się odbędzie. I tak też się stało. Pomimo chłodnego wiatru (chyba północnego) nasze serca i umysły były rozgrzane. W rytm muzyki m.in. zespołu „Ruki w wierch”, a także naszego „Poloneza”, do późnego wieczora wraz z belframi szaleliśmy na betonowym parkiecie i jaka to była smutna chwila, kiedy trzeba było się rozejść, bo przecież kolacja w domach czekała, a nasi „wyjazdowi Rodzice” nigdy, przenigdy nie pozwoliliby nam położyć się spać głodnymi. I za to też ich szczerze pokochaliśmy, bo dzięki takim gestom rzeczywiście czuliśmy się niczym w domu.

Nieubłaganie zbliża się chwila zanucenia po raz kolejny piosenki pt. „Podmoskiewskie wieczory”, której tak wytrwale uczyliśmy się przed wyjazdem.

https://www.youtube.com/watch?v=S4mtr5xxlYk

7 maja 2017r.

Przed nami drugi kontakt ze stolicą Rosji – Moskwą. O 9:18 wyjazd ze stacji Gżel pociągiem podmiejskim, zwanym przez naszych Słowiańskich Przyjaciół (teraz już tylko tak będziemy się do nich zwracać, bo przecież parę dni wcześniej założyliśmy Klub Przyjaźni Słowiańskiej) Elektriczką. Pociąg z każdej stacji zabiera pasażerów, którzy prawdopodobnie jadą do Moskwy, bo tam pracują. Po drodze dosiadają się obwoźni akwizytorzy oferujący „szwarc, mydło i powidło”. Docieramy do naszej stacji łącznikowej z metrem, która nazywa się Wychino. Stamtąd tylko 30 minut i jesteśmy na stacji Kropotkinskaja, która położona jest w starej części Moskwy, w paru krokach od Chramu Chrystusa Zbawiciela, rzeki Moskwy, nowego pomnika Władimira czy Muzeum Sztuk Pięknych im. A.S. Puszkina. Wynurzamy się na powierzchnię i naszym oczom ukazuje się ta sama piękna Moskwa, którą znamy z przekazów medialnych, tylko jeszcze piękniejsza, bo na żywo. Rozpoczynamy spacer, a naszym celem jest Pałac Kremlowski, w którym mamy być punktualnie o godzinie 14, bo wtedy zaczyna się balet „Rusłan i Ludmiła”. Po drodze zahaczamy, a jakże inaczej, o „Maka”. Najedzeni, skontrolowani przez bileterów i ochronę, wchodzimy na teren Kremla, czyli siedziby prezydenta Władimira Putina. Czujne oko ochroniarzy śledzi nasz każdy krok, ale nas to nie zbija z tropu, myślimy sobie, że to w końcu siedziba prezydenta, więc inaczej być nie może. Pałac Kremlowski robi na nas ogromne wrażenie. Swoimi rozmiarami porównywalny jest do największych scen świata. A balet w wykonaniu rosyjskich artystów to już prawdziwa uczta dla oka. Historia trzech mężczyzn walczących o serce kobiety, w której się zakochali, mogłaby równie dobrze zdarzyć się w każdej rzeczywistości, ale czy tak samo zakończyć....?

Po przeszło 2 godzinach obcowania z kulturą z najwyższej półki spacerem podążamy do metra, aby z powrotem udać się do naszego Gżelu, miejscowości, która od teraz nie będzie li tylko słynąć z porcelany, lecz również z międzynarodowej wymiany młodzieżowej, ku czemu są warunki w postaci bardzo dobrych organizatorów.

Dzień powolutku chyli się ku upadkowi. Starym zwyczajem kolacja, długie rozmowy o wszystkim i o niczym w gronie rodzinnym, u niektórych z nas również ogniska….i niestety wszechobecne załamanie pogody. Kto by mógł przypuszczać, że przed drugim dniem zaplanowanym na zwiedzanie Moskwy spadnie śnieg, miejscami śnieg z deszczem, a temperatura osiągnie wartości spotykane raczej dla stycznia-lutego, a nie maja, w którym to zgodnie z naszym ludowym powiedzeniem powinno być „jak w gaju”. Niestety tego wieczora nie było jak w gaju, a raczej jak w siedzibie Saurona. Ale co tam pogoda, najważniejszy jest duch towarzystwa, w jakim przebywamy, a ten wszystkim dopisuje.

8 maja 2017r.

Dzisiejszy dzień na dobrą sprawę powinniśmy ze względów pogodowych pominąć milczeniem. Od samego wyjścia z naszych domów zmagaliśmy się z przeciwnościami losu: na zmianę śnieg z deszczem, deszcz albo śnieg. Użas i kaszmar – jak to mają w zwyczaju mawiać Rosjanie. Trasa do Moskwy nie różni się za bardzo od wczorajszej poza tym, że jest więcej wolnych siedzeń. W końcu jutro 9 maja, czyli Dzień Zwycięstwa, więc zaczyna się długi weekend. Zwiedzanie zaczynamy od próby sforsowania Placu Czerwonego, ale bezskutecznie. Przed jutrzejszą paradą odbywają się próby defilady i ochrona nie pozwala przedostać się nam na miejsce spoczynku Lenina. Zatem udajemy się na Wzgórza Worobiowe, z których rozpościera się piękny widok na całą Moskwę oraz na których znajduje się najstarszy moskiewski uniwersytet MGU (w prestiżowym Rankingu Szanghajskim zajmuje 87. miejsce). Warto nadmienić, że budynek MGU bliźniaczo przypomina warszawski Pałac Kultury i Nauki, ale nie powinno to nikogo dziwić, skoro oba te obiekty zostały zaprojektowane przez tego samego architekta – Lwa Rudniewa.

Następnym punktem programu jest plac Łubiańskim, przy którym swoją siedzibę ma Federalna Służba Bezpieczeństwa, odpowiadająca jak sama nazwa wskazuje, za bezpieczeństwo na terenie Federacji Rosyjskiej. Naszą uwagę przykuło jednak coś zupełnie innego. Mianowicie współcześnie wyglądające centrum handlowe o nazwie „ŚWIAT DZIECKA”. Wprawdzie wiek dziecięcy już dawno za nami, ale okazało się w owym centrum handlowym każdy znajdzie coś dla siebie. Tam też mieliśmy przerwę na obiad. Kiedy nadeszła pora zbiórki i wymarszu, to aż ciarki przechodziły po plecach. Opuszczać ciepłe pomieszczenie na rzecz zaśnieżonych ulic i do tego w maju…. brrrr…. Ruszyliśmy w kierunku budynku Dumy Państwowej, czyli rosyjskiego parlamentu, mijając po drodze Teatr Wielki wraz Placem Teatralnym i wiele innych ciekawych obiektów, a naszym celem było dostanie się na długo upragniony Plac Czerwony. Jednak i tym razem nasza próba się nie powiodła.

Dlatego postanowiliśmy szybko przedostać się do metra, a stamtąd z powrotem do Gżelu. W podziemnych korytarzach metra, potocznie nazywanego przez moskwian podziemka, zatrzymaliśmy się jeszcze w celu nabycia suwenirów. Zakupy chyba wszystkim się udały, o czym mogły świadczyć chociażby uśmiechnięte lica i długie przechwalanie się tym, w co się zaopatrzyliśmy.

Kiedy usadowiliśmy się wygodnie w pociągu, połowa uczestników wymiany oddała się na chwilę w objęcia Morfeusza. Na szczęście stacji nie przegapiliśmy, a na niej czekali na nas równie zziębnięci i przemoczeni do suchej nitki Rodzice. W domach czekała na nas z kolei gorąca herbata, dzięki której udało uniknąć się przeziębienia. Jutro w Rosji święto państwowe, co czuje się w powietrzu.

9 maja 2017r.

W Rosji jest to jedno z najważniejszych świąt państwowych – Dzień Zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej, doprowadzenie do kapitulacji hitlerowskich Niemiec. Ze względu m.in. na różnice w strefach czasowych w jednych państwach Dzień Zwycięstwa obchodzony jest 8 maja, a w Rosji czy na Białorusi 9 maja. Obchody Dnia Zwycięstwa w Gżelu nie różniły się szczególnie od obchodów naszych świąt państwowych – najpierw msza w cerkwi, potem uroczystości oficjalne, spotkania w gronie rodziny i przyjaciół. Jedyne co nas bardzo mile zaskoczyło, to fajerwerki późnym wieczorem, które pięknie rozjaśniły niebo nad gżelskim niebem. Uroczystości naprawdę były znakomicie przygotowane. Poza oficjalnymi przemówieniami, w tym przedstawicieli z naszej szkoły i szkoły z Serbii, mogliśmy obejrzeć koncerty w wykonaniu naszych rosyjskich przyjaciół, którzy, co tu dużo mówić, są bardzo utalentowani pod względem tanecznym, muzykalnym i aktorskim. Jesteśmy przekonani, że wspólny udział w tym święcie na pewno na długo pozostanie w pamięci wszystkich.

Niestety jutro ostatni dzień… łzy same cisną się do oczu, a przecież dopiero tak niedawno żeśmy przybyli, tak niedawno jedli pierwszy wspólny obiad czy kolację. Rację miał Pan od rosyjskiego, który powiedział kiedyś, że pobyt w Rosji bardzo dużo zmieni w naszym życiu i zrodzi nieodwracalne konsekwencje dla postrzegania otaczającej nas rzeczywistości. Na dzień przed powrotem do Warszawy chyba nie ma wśród nas osoby, która byłaby niezadowolona z pobytu, wliczając w to opiekunów, którzy wprawdzie nie po raz pierwszy odwiedzili Rosję, ale liczymy na to i podskórnie czujemy, że ten wyjazd był również ogromnym przeżyciem emocjonalnym dla nich samych.

A komentarzem do ostatniego dnia niech będzie ten oto filmik... resztę dopowiedzcie sobie sami:
http://ramrechizy.edumsko.ru/about/tour/prowanie_s_gostyami_video

relacjonował p. Michał Warych


Link do filmu z obchodów Dnia Zwycięstwa (9 maja br.) pozwala zobaczyć, jak wyglądały w Gżelu chwile spędzane przez naszą delegację złożoną z uczniów i nauczycieli - dopięty dnia 16 maja.

http://www.ramtv.ru/viewnews.php?date=11.05.2017&n=3Informacje na temat wcześniejszych kontaktów znajdują się w poniższych relacjach:

Wpis: wizyta naszej delegacji w Gżelu

Album: wizyta naszej delegacji w Gżelu

Wpis: Goście z Gżela w urzędzie dzielnicy

Wpis: Goście z Gżela u nas

Wpis: http://www.sp374.pl/wizyta-w-ramach-dialogu-bez-granic/

Album ze zdjęciami z wizyty delegacji z Gżela cz.1

Album ze zdjęciami z wizyty delegacji z Gżela cz.2


Dwa artykuły szczegółowo i malowniczo relacjonujące wydarzenia z dni 6-go i 7-go lutego 2017 roku znajdują się tutaj:

http://www.sp374.pl/porozumienie-bez-barier/

http://www.sp374.pl/wizyta-gosci-6-7-lutego-2017-r/
Warszawa, dnia 31 maja 2017 roku

Szanowni Rodzice Uczniów Gimnazjum nr 22!

Wprawdzie rok szkolny 2016/2017 dobiega końca, to jednak nasze prace związane z przygotowaniami do przyszłego roku szkolnego idą pełną parą. Jak Państwo z pewnością wiedzą, nasze Gimnazjum bierze aktywny udział w polsko-rosyjskiej wymianie młodzieżowej. Do tej pory w ramach tego dużego projektu odbyły się 3 spotkania z przedstawicielami naszej partnerskiej szkoły – Rieczyckiej Średniej Szkoły Ogólnokształcącej – położonej w obwodzie moskiewskim, w regionie słynącym na całym świecie z produkcji porcelany pod marką „Gżel”. Ostatnie spotkanie miało miejsce w Rosji w dniach od 2 do 10 maja. Szczegółową relację z pobytu możecie Państwo znaleźć na stronie internetowej naszej placówki (tu i w aktualnościach).

Podczas wizyty przekazaliśmy na ręce Dyrektor rosyjskiej szkoły oficjalne zaproszenie do przyjazdu w dniach od 16 do 23 października br. Bardzo chcielibyśmy, aby najważniejsze elementy wymiany odbyły się na zasadzie wzajemności. Dlatego liczymy na Państwa zaangażowanie, w zamian oferując możliwość udziału Państwa Dzieci w projekcie o wymiarze międzynarodowym, umożliwiającym lepsze poznanie kultury, obyczajów oraz języka naszego największego sąsiada, co niewątpliwie będzie dużym wkładem w ich proces edukacyjny.

W związku z tym zwracamy się do Państwa z prośbą o wzięcie aktywnego udziału w organizacji październikowej wizyty. Szukamy 10 rodzin, które byłyby w stanie gościnnie i po przyjacielsku przyjąć u siebie w domu, a także zaopiekować się w powyższym terminie 1 uczniem ze szkoły rosyjskiej (łącznie zaprosiliśmy 10 uczniów), tzn. zapewnić zakwaterowanie, wyżywienie (śniadania i kolacje), czas wolny (czas, kiedy nie będzie realizowany oficjalny program szkolny) oraz które byłyby w stanie w pewnym zakresie partycypować w kosztach związanych z opłaceniem biletów na komunikację miejską, biletów wstępu do instytucji kultury, czyli w takim zakresie, w jakim czyniła to częściowo strona rosyjska.

Liczymy na to, że ta wymiana, mimo reformy oświaty, na stałe wpisze się do kalendarza wydarzeń z życia szkoły, a nie będzie to możliwe bez Państwa udziału, gdyż jesteście Państwo nierozerwalną częścią naszego szkolnego organizmu.

Rodziny, które wyrażą zainteresowanie wzięciem udziału w wymianie młodzieżowej, prosimy o kontakt z dyrektorem szkoły.

Z poważaniem

Lilla Fota – Giedz i Michał Warych