Harcerze

160 Warszawska Drużyna Starszoharcerska (WDSH) „Silva”

Jesteśmy drużyną harcerską działającą w Gimnazjum nr 22 od 2011 roku. Drużyna została założona przez druha Tomasza Gołucha i druha Janusza Klocińskiego. Obecnie naszym drużynowym jest druh Janusz Klociński o 13-letnim stażu w swej przygodzie harcerskiej. Jego pomocą w prowadzeniu drużyny są przyboczna druhna Magdalena Szklarska oraz przyboczna druhna Patrycja Świderska.
Na początku naszej działalności nie stanowiliśmy licznego grona, natomiast dziś zrzeszamy ponad 21 osób. Skupiamy młodzież w wieku gimnazjalnym. Stanowimy koedukacyjne grono pozytywnej i energicznej młodzieży.
Nasz numer to „160”. Nasza nazwa „Silva” oznacza po łacinie „las” i symbolizuje to, że harcerze są bardzo związani z lasem - jest to ich drugi dom.

image002Organizujemy ciekawe zbiórki w różnej formie, które odbywają co środa o 17.30, jak i również wiele ciekawych wyjść, wyjazdów weekendowych. Oto kilka wydarzeń z życia naszej drużyny:

Rajd Olszynka Grochowska 27-28 luty
rajd_olszynka_apel W ciągu tych dni mieliśmy okazję uczestniczy w Rajdzie upamiętniającym Bitwę pod Olszynką Grochowską co roku organizowaną przez nasz hufiec. Rajd był 2-dniowy. Zaczął się w piątek 27 lutego - wtedy odbyła się gra, podczas której naszym zadaniem było wyszukanie na podstawie opisu dawnych miejsc związanych z Bitwą pod Olszynką Grochowską. W tych miejscach wykonywaliśmy różne zadania: robiliśmy sztandary drużyn, które potem stały się naszym znakiem rozpoznawczym, braliśmy udział w quizach dotyczących historii Polski, odgadywaliśmy pieśni związane z tym wydarzeniem i wiele różnych ciekawych rzeczy. Wieczorem spotkaliśmy się przy kominku i podsumowaliśmy naszą grę, dzieląc się swoimi przemyśleniami na temat służby harcerskiej "kiedyś i teraz" oraz o partyzantach. Następnego dnia na pl. Szembeka odbył się uroczysty apel rozpoczynający oficjalnie nasz Rajd. Podczas niego było wiele wyróżnień, mianowań, rajd_olszynka a później nasz Rajd rozpoczął się. Trwał on do godziny 16.00. Zakończyliśmy go przy pomniku w lesie Olszynki Grochowskiej. Podczas sobotniej gry przechodziliśmy szkolenie partyzanckie: mieliśmy okazję strzelać z broni, przeprawiać się przez rzeczkę, wspinać się po ściance, budować ładunki. Był to test sprawnościowy dla nas, ale daliśmy radę! Zdobyliśmy II miejsce w grze. Był to dla nas wielki sukces, nagrodą była apteczka dla drużyny. Wszyscy cieszymy się z wygranej oraz kolejnej superprzygody!

Dzień Myśli Braterskiej
dzien_mysli_braterskiej Dnia 22 lutego harcerze obchodzą tzw. DMB to znaczy Dzień Myśli Braterskiej. Jest to dzień urodzin założyciela skautingu Roberta Baden Powella oraz jego żony Olave Baden Powell. Ten dzień uświadamia harcerzom i skautom na całym świecie, jak jest ich wielu i że wszyscy są dla siebie braćmi. Jest to czas, w którym harcerze myślą o sobie, przesyłają sobie życzenia na kartkach, siadają przy ogniskach. My również na zbiórce w dniu 18 lutego mówiliśmy o przyjaźni, o ideach harcerskich, o Prawie i Przyrzeczeniu. 22 lutego na pl. Zamkowych odbywały się obchody tego dnia, my również na nich byliśmy. W tym miejscu zbierali się harcerze z całej Polski. Było ich mnóstwo. Mimo że nie udało nam się wziąć udziału w grze, bawiliśmy się równie dobrze (jak widać na załączonym obrazku 😉 ) Byliśmy pod wrażeniem tak licznej zbiorowości, z dumą patrzyliśmy na wszystkich zebranych.

Zimowisko 2015
zimowisko W pierwszym tygodniu ferii całą drużyną wybraliśmy się na zimowisko do Jaworek k. Szczawnicy. Była to nasza pierwsza zimowa przygoda! Wstaliśmy wcześnie rano i jechaliśmy dosyć długo pociągiem - wszyscy z uśmiechem, w świetnych nastrojach i pozytywnie nastawieni na przeżywanie przygody. Nasz ośrodek mieścił się na górze ponad 850 m n.p.m. W związku z tym codziennie, aby dojść do miasta, musieliśmy przejść trudną drogę o długości ok. 3 km. Zimowisko więc było dla nas wielkim wyzwaniem! zimowisko1 Podczas zimowiska przechodziliśmy kurs szpiegów - każdy z nas miał swoją osobowość i do niej musiał się ucharakteryzować. Przechodziliśmy treningi logicznego myślenia, grając w gry planszowe, treningi predyspozycji fizycznych, jeżdżąc na nartach, byliśmy nawet w parku linowym. Podczas zimowiska przewędrowaliśmy dużo kilometrów, każdy z nas był z siebie dumny, że dał radę mimo pogody, która nas zaskakiwała. Widzieliśmy dużo pięknych widoków, które na pewno pozostaną w naszej pamięci. zimowisko2 Dzięki temu zintegrowaliśmy się jeszcze bardziej i każdy z nas nauczył się chociaż w małym stopniu, jak powinien zachowywać się szpieg. Zimowisko było dla nas prawdziwym wyzwaniem, jednak uporaliśmy się z nim i cali i zdrowi po tygodniu wróciliśmy do domów z niezapomnianymi przygodami i wspomnieniami!

8 stycznia 2015 - w Gimnazjum nr 22
Tego dnia mieliśmy zaszczyt pełnić służbę w Gimnazjum przy ulicy Boremlowskiej podczas odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Staliśmy na warcie przy tablicy oraz przy izbie pamięci, pomagaliśmy również gościom i prowadziliśmy ich na miejsce uroczystości. Była to dla nas czysta przyjemność, że mogliśmy pomóc Pani Dyrektor Lilli Focie-Giedz w tak ważnym dniu.

Muzeum Powstania Warszawskiego
Latem, w ramach jednej ze zbiórek, wspólnie wybraliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Wycieczka ta bardzo nam się podobała. Byliśmy zachwyceni i ciekawi poznawania historii tamtych czasów. Zwiedzaliśmy sale i oglądaliśmy setki eksponatów: broń z czasów drugiej wojny światowej, samoloty wojskowe, obejrzeliśmy film. To bardzo wyjątkowe miejsce, dzięki któremu mieliśmy okazję poszerzyć swoją wiedzę i bliżej poznawać historię.

Zajęcia na strzelnicyNiedawno, dzięki uprzejmości pani profesor z Technikum nr 7, mieliśmy okazję brać udział w zajęciach na strzelnicy. Na początku przeszliśmy małe szkolenie, poznaliśmy zasady panujące na strzelnicy, uczyliśmy się podstawowych informacji. Potem zaś urządziliśmy turniej najlepszego strzelca. Świetnie się bawiliśmy. Na dodatek wnioskiem, który wyciągnęliśmy jest to, że strzelanie jest nie tylko dla chłopców, dziewczyny również mają ogromne szanse, by odnosić sukces.

image004Urodziny Silvy
Jak każda drużyna mamy swoje tradycje. Jedną z nich są obchody powstania naszej drużyny, które obchodzimy na początku grudnia. Co roku na pierwszej grudniowej zbiórce wspominamy początki drużyny. Oodbywa się wtedy gra na skojarzenie wydarzenia z danym zdjęciem oraz wspólnie przygotowujemy tort. Obecni na naszym święcie są również byli harcerze działający w naszej drużynie oraz kadra. Mamy okazję wtedy się zintegrować i podsumować kolejne lata naszej działalności.

Wycieczka do remizy strażackiej
Wycieczka zaczęła się przed kościołem przy pl. Szembeka. Wsiedliśmy do autobusu i po paru przystankach dojechaliśmy do remizy strażackiej. Zebraliśmy się w remizie razem z innymi i musieliśmy kilka chwil zaczekać, nim zaczniemy zwiedzać, lecz było warto! Najpierw zwiedziliśmy wózkownię. Wozy strażackie były ogromne, znacznie większe niż sobie wyobrażałem. Było w nich pełno sprzętu, czyli (m.in. oczywiście, było tam tego): łopaty, siekiery, szczypce, jakieś pneumatyczne nożyce i w ogóle było tam tak, jakbyśmy byli na planie The Walking Dead! Tą bronią można by wybić cały batalion umarlaków! Potem zaczeliśmy zwiedzać bardziej "przyziemne" sektory, czyli mieszkania strażaków. Następnie przenieśliśmy się do kuchni tj. - według mnie - najlepszej części całej remizy strażackiej.
Zbiórka przebiegała dalej swoim torem, gdy poszliśmy do garażu strażaków. Był on(Garaż) podzielony był na 4 boksy, w których przechowane były stroje i sprzęt osobisty strażaków. Pod koniec weszliśmy do centrum operacyjnego całego budynku, w którym to znajdowały się nagrania z monitoringów, telefony stacjonarne i komórkowe, monitory, komputery. Potem część członków wycieczki przymierzała mundur strażacki, razem z hełmem. Po wszystkim wróciliśmy na plac Szembeka przed kościołem, skąd część uczestników wycieczki poszła do domów.
Wycieczka była ciekawa i udana.

                                                   opis wycieczki jednego z harcerzy

Wolontariat - Półmaraton Praski
image006Mieliśmy okazję również pełnić służbę jako wolontariusze podczas Półmaratonu Praskiego w sierpniu 2014 roku. Czekała nas ciężka praca w bardzo upalny dzień, lecz wykonywaliśmy ją sumiennie, z uśmiechem na twarzy, świetnie się przy tym bawiąc oraz integrując z innymi wolontariuszami. W zamian jako upominki dostaliśmy koszulki, czapki, a jako główną nagrodę otrzymaliśmy medale (każdy z osobna) oraz dyplomy.

druhna Magdalena Szklarska

PREZENTACJA o 160 WDHiGZ
Skocz na stronę szczepu 160


informacja z dnia 20 grudnia 2014 r. 006

Betlejemskie Światło Pokoju

W niedzielę 14 grudnia o godzinie 10:00 w kościele pw. św. Józefa Robotnika harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego otrzymali od słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju. Tym pięknym gestem rozpoczęła się jego dwudziesta czwarta wędrówka, która potrwa do Wigilii - 24 grudnia.
dnia 15 grudnia 2014 r. w Belwederze Prezydent Bronisław Komorowskiprzyjął od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju. 010 Podczas uroczystości Pan Prezydent wyraził nadzieję, że Światełko to "trafi także do każdego polskiego domu, do każdego Polaka". Dnia 19 grudnia br. druhna Karolina Kudrys z 160 WDH, nasza absolwentka, przekazała Betlejemskie Światło Pokoju pracownikom i uczniom naszego Gimnazjum poprzez ręce Pani Dyrektor Lilli Foty-Giedz w czasie jasełek szkolnych.

www.swiatlo.zhp.pl

admin


informacja z dnia 08 stycznia 2015 r. 046

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej

Dnia 8 stycznia br. uroczyście obchodziliśmy moment odsłonięcia płyty pamiątkowej poświęconej „Akademii Boremlowskiej” ufundowanej przez Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego -  prof. dr hab. n. med. pana Marka Krawczyka, ulokowanej na froncie budynku naszego Gimnazjum.
W czasie przemówienia Pani Dyrektor przybliżyła historię budynku, kładąc akcent na lata 1944 i 1945, kiedy to w gmachu szkoły mieściła się "Akademia Boremlowska". Następnie wskazała młodym 058 uczestnikom uroczystości, jak ważna jest odwaga w codziennym zyciu, jak istotne są wybory dokonywane dzień po dniu z mądrością i szacunkiem dla siebie i innych. Wskazała różnice między czasami wojny i czasami pokoju, rolą patriotyzmu i jego przejawami. 059
Uroczystość uświetniły występy gimnastyczne i taneczne młodzieży gimnazjalnej.
Przy odsłoniętej oficjalnie tablicy oraz przy izbie pamięci Patrona Szkoły wartę trzymali zaprzyjaźnieni z Gimnazjum nr 22 harcerze ze 160 Warszawskiej Drużyny Starszoharcerskiej113 (WDSH) „Silva”. Byli wśród nich uczniowie Gimnazjum nr 22.
Goście rozeszli się, a odsłonięta i poświęcona tablica pozostanie na murze Gimnazjum 114 jako dowód patriotyzmu Polaków i dążenia do wyższych celów pokolenia uczącego się w czasie II wojny światowej i latach następujących bezpośrednio po niej. Wchodząc w mury szkoły czujemy się spadkobiercami tych wspaniałych ludzi.

Obejrzyj galerię zdjęć

admin


20170913silva004Dnia 13 września 2017 odbyła się pierwsza zbiórka drużyny Starszoharcerskiej w roku szkolnym 2017/18.

Uczestnicy musieli sprostać 3 próbom Hartu Ducha - sprawności umysłu, sile fizycznej i umiejętności współpracy. Po to, aby stać się pełnoprawnymi członkami Silvy. Wszyscy poradzili sobie świetnie i weszli w szeregi drużyny, dobrze się przy tym bawiąc!

Zobaczcie, jak było! ??? A my widzimy się już za tydzień!

Magdalena Szklarska