Doradztwo zawodowe

Drodzy Rodzice i Uczniowie,

na stronie www.men.gov.pl/rekrutacja zostały zamieszczone najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2019/2020 , terminy egzaminów po szkole podstawowej oraz gimnazjum, a także sposób punktowania ocen na świadectwie oraz wyników egzaminów. Strona będzie aktualizowana przez MEN i uzupełniana o nowe treści.

plakat_rekrutacja2019

  Warszawa, dnia 8 września 2018 r.
na podstawie listu pani minister Anny Zalewskiej


 

Projekt unijny "BLIŻEJ RYNKU PRACY"


Co dalej?

 

 

 


 

PW Junior pragnie pomóc uczniom w bardziej świadomym poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie „Kim chcę zostać?”.

PW Junior to Politechnika Warszawska w wersji dla gimnazjalistów.

Wszystko odbywa się prawie tak, jak na prawdziwej uczelni. Pracownicy PW prowadzą m.in. regularne wykłady i ćwiczenia w pracowniach PW. W zależności od wieku, nastolatek zostaje przydzielony do grupy, w której uczestniczy w zajęciach przez cały rok. W przystępny i praktyczny sposób poznaje wiele zagadnień związanych z naukami ścisłymi oraz wydziały PW.

PW Junior to ćwiczenia, wykłady, roboty, konkursy, umiejętności miękkie, MBA

Obecnie (w czerwcu 2016) trwa rekrutacja na kolejny rok akademicki 2016/17.

Dotychczasowe 4 edycje PW Junior pokazały niesamowitą kreatywność i aktywność młodzieży. Jesteśmy pewni, że dzięki pracy zespołowej nasze dzieci w przyszłości stworzą wynalazki, które odniosą światowy sukces. Jednakże PW Junior to przede wszystkim dobra zabawa i nowe doświadczenia.

Więcej szczegółów na stronie internetowej: www.pwjunior.edu.pl.

Inspirować, Poznać, Zrozumieć, Eksperymentować


Uwaga!
Jeśli wśród wybranych przez Was szkół ponadgimnazjalnych znajduje się szkoła zawodowa (technikum lub zasadnicza szkoła zawodowa) zmieniony został termin złożenia zaświadczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu przez kandydatów do szkół prowadzących kształcenie zawodowe. Mazowiecki Kurator Oświaty przesunął go z 31 sierpnia na 26 lipca.


Informacja dla Rodziców i Uczniów klas trzecich gimnazjów woj. mazowieckiego - w aktualnościach osadzona dnia 23 maja 2016 r.

Szanowni Państwo,
Mazowiecki Kurator Oświaty działając na podstawie §13 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 2 listopada 2015r. w sprawie sposobu przeliczania na punkty poszczególnych kryteriów uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym, składu i szczegółowych zadań komisji rekrutacyjnej, szczegółowego trybu i terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego (Dz. U. z 2015 r. poz. 1942), informuje, że baza szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa mazowieckiego, które będą rekrutować uczniów do klas pierwszych na rok szkolny 2016/2017 znajduje się na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Warszawie w zakładce Organ prowadzący – Rekrutacja do szkół (http://www.kuratorium.waw.pl/pl/rodzice-i-uczniowie/rekrutacja-do-szkol/10110,Informacja-oszkolach-ponadgimnazjalnych-w-wojewodztwie-mazowieckim.html). Dodatkowo powołane zostaną punkty informacyjne, a na stronie internetowej kuratorium opublikowane będą informacje o wolnych miejscach w szkołach ponadgimnazjalnych. Punkty informacyjne zostaną zlokalizowane w Kuratorium Oświaty w Warszawie (Al. Jerozolimskie 32) oraz w Delegaturach.

(na podstawie pisma do dyrektorów gimnazjów od Mazowieckiego Kuratora Oświaty)


Uczniowie klas III gimnazjów stają właśnie przed koniecznością wyboru szkoły ponadgimnazjalnej. Aby im to ułatwić, polecamy artykuł w „Edukatorze Zawodowym" pt. Co dalej, gimnazjalisto?, który pokazuje możliwe ścieżki kształcenia. Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem pt. Technika kuszą młodzież oraz rankingiem najlepszych techników ogłaszanym corocznie przez „Perspektywy”
(Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2016).

Polecamy także inne materiały z zakresu poradnictwa zawodowego, np.:

- 10-odcinkowy cykl filmów pt. Drogi Zawodowe. Przykładowe sposoby wykorzystania filmów przedstawione są w scenariuszach zajęć dostępnych na stronie www.doradztwo.koweziu.edu.pl

- Rozwijam skrzydła – filmy animowane (przykładowe tytuły odcinków: Przymiarka do wyboru zawodu, Zawody, co warto o nich wiedzieć, Szkolnictwo ponadgimnazjalne, ale jakie)

- Filmy o zawodach (pokazują, na czym polega praca w 31 zawodach, np. witrażysta czy tapicer)

- e-gazetki o zawodach (np. Zawody elektryczno-elektroniczne - czy to dla mnie?, Zawody obszaru medyczno-społecznego - czy to dla mnie?).

 

Zapraszamy do odwiedzania stron www.koweziu.edu.pl i www.edukator.koweziu.edu.pl.

Wydział Informacji i Promocji KOWEZiU


Trzecioklasiści!

Nim ruszy nabór w maju 2016 roku, już teraz (11.03.2016) warto zapoznać się z ofertą szkół ponadgimnazjalnych (plik zawiera informacje, ilu było laureatów olimpiad wśród zeszłorocznych kandydatów oraz ile średnio punktów uzyskali w kalkulatorze naboru za wyniki ze świadectwa i egzaminu). Pliki xls:
Plan naboru 2016_z_danymi_2015
Oferta_szkol2016

Bardzo ważny plik (pdf) z harmonogramem kolejnych działań od końca kwietnia do końca wakacji dla ucznia klasy trzeciej - kandydata do szkoły ponadgimnazjalnej.
harmonogram działań gimnazjalisty_08.03.2016

Harmonogram będzie omawiany przez wychowawców na godzinie do dysp. wychowawcy.

p. Jolanta Pilwińska


„Turniej zawodów m.st. Warszawy”.

Co robić w przyszłości? Jaki zawód wybrać? Która szkoła będzie dla mnie najlepsza? Te pytania już niedługo staną przed tegorocznymi uczniami klas drugich. Trzeba więc dobrze się przygotować, aby mądrze wybrać drogę kariery. Temu właśnie miał służyć VII Turniej zawodów, który odbył się 8 marca 2016 r. Przedstawiciele 16 placówek szkół ponadgimnazjalnych prezentowali oferty edukacyjne swoich placówek, zapraszali na dni otwarte. Nasi uczniowie mieli niepowtarzalną okazję poznania wielu nowych zawodów i specjalizacji, na które obecnie jest największe zapotrzebowanie na rynku pracy. Była możliwość rozmowy ze starszymi kolegami i nauczycielami z promujących się szkół, zadania pytań i rozmowy. Niektóre prezentacje były naprawdę interesujące, barwnie i z polotem opowiedziane. Trudno jest zainteresować gimnazjalistów, a ta sztuka chyba się udała. Każdy znalazł coś dla siebie, dziewczęta i chłopcy, wszyscy zaczęli zastanawiać się nad własną przyszłością. Były bowiem doświadczenia chemiczne, lot w symulatorze szybowca, konkurs wiedzy „Milionerzy”, profesjonalna sesja zdjęciowa, pokazy cukierników, barmanów i dokonania mechatroników, florystów….

My zaś spotkaliśmy absolwentów naszego Gimnazjum, którzy w ubiegłym roku wybierali nową szkołę, a dziś wspierali nas w podejmowaniu trudnej decyzji - wyboru kierunku dalszej edukacji. Na koniec odbył się konkurs wiedzy dot. prezentowanych zawodów, w którym udział wzięły uczennice klasy IIb. Wyniki wkrótce, trzymamy kciuki i liczymy na wysoką lokatę.

p. Anna Sibilska


Dnia 26 lutego 2016 r. uczniowie klas trzecich odwiedzili XXV Międzynarodowy Salon Edukacyjny w Pałacu Kultury i Nauki. Była to okazja do zapoznania się z ofertą warszawskich liceów ogólnokształcących, techników, jak również szkół zawodowych.
Podczas spotkań trzecioklasiści poznali szczegółowo specyfikę interesujących ich szkół w rozmowach z nauczycielami i uczniami, co na pewno ułatwi wybór w zbliżającej się rekrutacji do szkół średnich.

wychowawcy klas trzecich:
Wioletta Sztark i Mariola Sobolewska

Za zdjęcie dziękujemy p. Wioletcie Sztark.


23.02.2016

Jak co roku przekazujemy zaproszenie oraz program XXV Międzynarodowego Salonu Edukacyjnego, który odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki. I tym razem szkoły ponadgimnazjalne przedstawią swoją ofertę, co pozwoli rodzicom i gimnazjalistom (zwłaszcza uczniom klas trzecich) przygotować się do wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej. Prezentacje Liceów i Techników odbywać się będą w dniach 25-27 lutego 2016, w godz. 9.00-16.00.

W salach IV piętra zaprezentują się warszawskie licea i technika – łącznie 102 publiczne szkoły ponadgimnazjalne oraz 7 niepublicznych.

Wstęp wolny!

XXV MSE - Program (pdf)

XXV MSE - Zaproszenie (pdf)

Ponadto przygotowany został przez Biuro Edukacji informator o szkołach zawodowych: technikach i szkołach zasadniczych w formie pliku  w formacie PDF:

http://www.edukacja.warszawa.pl/ksztalcenie-zawodowe/doradztwo-zawodowe/aktualnosci/10220-informator-o-technikach-i-zasadniczych


26.11.2015

Uczniom klas trzecich zostało tylko 7 miesięcy nauki w naszym gimnazjum. Najwyższy czas zastanowić się nad wyborem szkoły średniej. O ofercie szkół – liceach ogólnokształcących, technikach, szkołach zawodowych oraz predyspozycjach do wykonywania zawodów rozmawiamy na godzinach wychowawczych. Zajęcia z orientacji zawodowej prowadziła też specjalnie dla trzecioklasistów p. Pedagog.

W ostatni czwartek tj. 26 listopada uczniowie klas 3a i 3b odwiedzili Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Mińskiej, które prowadzi zajęcia praktyczne, praktyki zawodowe i pracownie techniczne dla techników i szkół zawodowych o bardzo różnych kierunkach: elektronicznym, elektrycznym, mechanicznym, lotniczym, ekonomiczno-handlowym, informatycznym, budowlanym, bhp, instalacji sanitarnych, gastronomicznym i cukierniczym.

Gimnazjaliści zwiedzili wszystkie pracownie, uczestniczyli w pokazach ćwiczeń symulacjach lotniczych oraz giełdzie warszawskich szkół technicznych i zawodowych.

Miło było nam spotkać absolwentów naszego gimnazjum, którzy prezentowali ofertę szkół, do których obecnie uczęszczają.

p. Wioletta Sztark


Zaproszenie:

Szanowni Rodzice!

Dnia 21 listopada br. Pracownia Psychorozwoju (na ul. Gocławskiej 11, Praga Pd.) organizuje Dzień Otwarty, podczas którego odbędą się bezpłatne wykłady oraz konsultacje z psychoterapeutami, psychologami dorosłych, dzieci i młodzieży, doradcą zawodowym.

Wykłady:
· My jako rodzice: jak motywować dziecko do nauki, czy warto stosować kary i nagrody, jak reagować na wybuchy złości, jak sobie radzić z trudnościami wychowawczymi?
· Jak pracować i nie zwariować: w czym jestem dobry – jak może pomóc doradztwo zawodowe, wypalenie zawodowe – jak rozpoznać sygnały i mu zapobiegać, metody radzenia sobie ze stresem, jak godzić rolę zawodową z osobistą?
· Czym jest psychoterapia – w jakiej sytuacji może pomóc terapia, po czym poznać dobrego terapeutę?

Wykłady i indywidualne konsultacje są bezpłatne.
Obecnie przeprowadzane są zapisy.
Szczegóły na www.kielczyk.pl

Szczegóły również tutaj (plik PDF): Bezpłatne_wykłady_konsultacje


W piątek 23 października uczniowie naszego gimnazjum gościli w Technikum Chemicznym nr 27. Wraz z nauczycielem chemii uczestniczyli w ciekawej lekcji  otwartej chemii, przygotowanej specjalnie dla uczniów klas gimnazjalnych. Za pomocą pokazów i warsztatów chemicznych w formie laboratoriów naukowych pokazano, jak szybko przyswajać wiedzę, która przynosi efekty.

Uśmiechnięte i zadowolenie buzie nastolatków to dla nas największy sukces.

Przejdź do galerii wydarzenia

Przejdź do drugiej galerii wydarzenia

p. Iwona Ciabattini


Zapraszamy do udziału w II Warszawskim Konkursie Wiedzy o Zawodach „Mój wymarzony zawód”.

Szczegóły w załączniku – plik pdf: II WKWoZ – Mój wymarzony zawód – Regulamin


Pragniemy przekazać informację o Olimpiadzie Przedsiębiorczości – ogólnopolskim trzyetapowym konkursie dla uczniów szkół gimnazjalnych, którzy interesują się tematyką przedsiębiorczości i ekonomii (nie tylko na lekcjach WOSu).
Organizatorem konkursu jest Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych, działająca przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Fundacja od 11 lat przeprowadza Olimpiadę Przedsiębiorczości – jedną z największych olimpiad przedmiotowych w kraju.

Wszystkie szczegóły w załączniku GOP02 notatka prasowa zapisy


Uczennica klasy IIa Magdalena Zarzecka odebrała nagrodę i dostarczyła zdjęcia dokumentujące ten moment. Gratulujemy opiekunce – p. Joannie Jasiewicz i uczennicy oraz dziękujemy za zdjęcia.

Obejrzyj fotki z wręczenia nagród

Uczennica Magdalena Zarzecka z klasy IIa została wyróżniona w regionalnym konkursie „Jakie znasz zawody”, organizowanym przez Mazowiecką Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Praca Magdy to krótki film pt. „Gorseciarstwo – Aldona Jankowska” o trudnym i pracochłonnym zawodzie wykonywanym przez gorseciarkę – Panią Aldonę Jankowską na ulicy Grochowskiej 173. Konkurs miał na celu kształtowanie w młodzieży pozytywnego wizerunku rzemiosła i wykwalifikowanej pracy zawodowej, zwłaszcza że niektóre zawody rzemieślnicze niestety odchodzą w zapomnienie.
Szkolnym opiekunem konkursu była p. Joanna Jasiewicz.
W czwartek 16 kwietnia p. J. Jasiewicz pojedzie z Magdą Zarzecką do Mazowieckiej Izby Rzemieślniczej na rozdanie nagród.


Informujemy o konkursie dla gimnazjalistów pt. „Uczę się dla moich marzeń” organizowanym przez Instytut Badań Edukacyjnych. Konkurs polega na napisaniu przez ucznia pracy na temat wykorzystania wiedzy i umiejętności zdobytych w szkole – z biologii, chemii, fizyki lub geografii, w swoim przyszłym zawodzie. Celem konkursu jest promocja idei uczenia się przez całe życie wśród uczniów oraz myślenia o nauce jako długotrwałym procesie. Przyjmowanie zgłoszeń trwa do 30 kwietnia 2015 roku.

Skocz na stronę organizatora i poznaj szczegóły
Regulamin konkursu (pdf)
fotmularz zgłoszeniowy (pdf)


Jak coca-cola wpływa na nasz organizm? Czy powinno się gotować w garnkach aluminiowych? Na te i wiele innych pytań szukali odpowiedzi gimnazjaliści podczas lekcji w pracowni analizy żywności w Zespole Szkół Spożywczo-Gastronomicznych przy ul. Komorskiej. W drugiej części uczniowie wzięli udział w zajęciach otwartych w technikum. Było „słodko” – w pracowni cukierniczej odbyła się nauka profesjonalnej dekoracji ciastek wielkanocnych lukrem królewskim. Zajęcia zorganizowane zostały z okazji „Tygodnia Zawodowca„, a nasi uczniowie zapoznali się z ofertą placówki, którą odwiedziliśmy.
Dnia 26 marca, również w ramach Tygodnia Zawodowca, w technikum przy ul. Komorskiej odbędzie się finał Konkursu Języka Angielskiego dla gimnazjalistów z ukierunkowaniem na język z dziedziny żywienia i gastronomii. Naszą szkołę reprezentować będą Mateusz Zawiślak z kl. 3a i Sebastian Rencławowicz z kl. 3b. Trzymamy kciuki!

Obejrzyj, jak klasa druga ozdabiała pierniki

p. Wioletta Sztark


W związku z rozpoczynającym się w dniu 23 marca 2015 r. w województwie mazowieckim Tygodniem Zawodowca na stronie Kuratorium Oświaty w Warszawie w zakładce Rok Szkoły Zawodowców – Tydzień Zawodowca, zamieszczone są harmonogramy działań szkół zawodowych podczas trwania Tygodnia Zawodowca, skierowane do uczniów gimnazjów oraz ich rodziców. Tabela nr 1 zawiera informacje dotyczące Warszawy.
Organizacja Tygodnia Zawodowca odbywać się będzie w formie dni „drzwi otwartych”, podczas których gimnazjaliści będą mogli zapoznać się bliżej z działalnością szkoły, pogłębić wiedzę na temat zawodów, w których szkoła kształci i dowiedzieć się, co szkoła może zaoferować potencjalnym kandydatom, jak również wziąć udział w innych aktywnościach zaproponowanych przez szkołę.