KĄCIK RODZICA

Strona z poradami dla Rodzica

Sukcesy wychowawcze zależą w dużej mierze od jakości relacji między rodzicem a dzieckiem. Ponadto więź emocjonalna jest niezwykle ważnym czynnikiem chroniącym przed podejmowaniem przez młodego człowieka zachowań ryzykownych (m.in. używanie substancji psychoaktywnych, agresja, łamanie prawa, przedwczesna inicjacja seksualna itd). Więź ta pozwala nastolatkowi na osobową identyfikację z dorosłym, przez co może on modelować pożądane zachowania u dziecka.112808_male-dziecko-rece-rodzice

Prawidłowa relacja powinna zawierać dwa aspekty:

  • Miłość, akceptację i obopulny szacunek
  • Zdecydowane granice, normy i wymagania

Wychowanie młodego człowieka wymaga współdziałania wszystkich osób zaangażowanych w ten nieustanny proces - działania muszą się zazębiać, uzupełniać, potwierdzać. Pamiętając, że rodzicem jest się 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, a prawo przykłada do rodzica dużą odpowiedzialność, zwłaszcza nim dziecko ukończy 13. rok życia, warto zasięgać porad, a ta strona jest właśnie miejscem, gdzie grono doświadczonych pedagogów (niejednokrotnie rodziców z długoletnim stażem) będzie się starało umieszczać informacje wspierające rodzica w działaniach wychowawczych.
Ponadto szkoła oferuje fachową pomoc dziecku, jak również rodzicowi - jeśli odczuje taką potrzebę. Z godzinami pracy specjalistów można zapoznać się na stronie "Specjaliści".

admin

Informacje o dostosowaniu egzaminu - wiosna 2015. Pilne ze względu na wrześniowe i październikowe terminy składania dokumentów - o nich można się dowiedzieć w załączonym pliku:
* Pobierz plik pdf

Link do strony wskazującej na problemy z odżywianiem i sposoby reagowania, radzenia sobie z problemami z odżywianiem - nadmiernym, prowadzącym do nadwagi lub otyłości lub kompulsywnego, anoreksji lub bulimii. Blog zawiera dużo interesujcych wspisów. Autor nie lekceważy problemów, jest obfity w porady głównie dla rodziców:
www.centrumzaburzenodzywiania.pl/ - kliknij w blog

Link do artykułu, który przesłała p. Katarzyna Faliszewska - mama jednej z uczennic, jako interesującą lekturę dla nauczycieli i rodziców:
"Niszczarka marzeń" - wyborcza.pl

Linki do stron od p. pedagog:
Na wojennej ścieżce z nastolatkiem
Plik pdf - rodzice nastolatków

Linki do stron, które podobają się nauczycielom - wychowawcom:
http://nauczucielprzyjacielem.bloog.pl/
http://poradnie.powiat.poznan.pl/ - bezpieczne wakacje
http://coachingrodzica.blog.pl/ - o pomaganiu w domu
http://parenting.pl/- o bezpiecznym korzystaniu z komputera
http://parenting.pl/portal/gdy-dziecko-nie-slucha-rodzicow
http://w-spodnicy.ofeminin.pl/Tekst/Mlode-mamy/526547,1,Nierealne-oczekiwania-wobec-dzieci.html